האם אתם תנועה פרו-פלסטינית?

אנחנו לחלוטין תנועה פרו-ישראלית. שמירה על ישראל יהודית ודמוקרטית היא אינטרס עליון של מדינת ישראל ואזרחי ישראל, לא של הפלסטינים. הם לא יעשו זאת במקומנו. אנחנו מקדמים את רעיון "שתי מדינות לשני עמים" קודם כל כי הוא הפתרון הטוב ביותר עבור מדינת ישראל ואזרחיה שרוצים לשמור על אופייה היהודי והדמוקרטי.

אחרי שנצא מהשטחים, מה אם הפלסטינים יבקשו גם את יפו וצפת?

בתום מלחמת העצמאות קיבל כל העולם (למעט מדינות ערב) את ריבונותה של ישראל בשטחים שנכבשו במלחמה. לאחרונה, ביוזמת השלום הערבית, הביעו גם 22 מדינות ערב נכונות להכיר בריבונות ישראל. לעומת זאת, הן החוק הבינלאומי והן מדינת ישראל אינם מכירים בריבונות ישראלית בשטחים הכבושים, היות והריבון בשטח הוא צה"ל. מי שמערבב בין השטחים תחת ריבונות חוקית של המדינה, לשטחים שאינם תחת ריבונות כזו מערער את הריבונות ברמת אביב וביפו; האבחנה שעושה "שלום עכשיו" בין ישראל בגבולות הקו הירוק לבין השטחים הכבושים היא העמדה הפרו-ישראלית, לפיה על רמת אביב ויפו אין בכלל מה לדבר והדיון הוא אך ורק על השטחים שנכבשו ב-1967.

אם אתם נגד בנייה בלתי חוקית, למה אתם לא נאבקים בבנייה בלתי חוקית של הבדואים בנגב?

אנחנו לא מתעסקים בבניה בלתי חוקית בנגב בדיוק כשם שאנו לא מתעסקים בהרחבת מרפסות בלתי חוקית בהרצליה או באנשים שנוהגים בשכרות. קודם כל, ולפני הכל, אנחנו תנועה שמטרתה קידום פתרון שתי מדינות ולשני עמים. ההתנחלויות בעומק שטחי הגדה מהוות מכשול בפני פתרון עתידי ולכן אנחנו מתנגדים לבנייה בשטחים. כאשר הבנייה בשטחים נעשית בניגוד לחוק ובניגוד לעקרונות המשחק הדמוקרטיים אנחנו נאלצים לפנות לבית המשפט ולבקש ממנו לאכוף את החוק. אם ראשי המתנחלים היו פועלים רק לפי החוק ובהתאם להחלטות ממשלה, לא היינו צריכים לפנות לבית המשפט ומנהלים אך ורק דיון ציבורי בנוגע לעתיד השטחים הכבושים.

יצאנו מעזה וקיבלנו קסאמים אז למה לצאת מהשטחים?

"שלום עכשיו" קראה מאז ומעולם לפתרון מוסכם במו"מ. היציאה מעזה בוצעה באופן חד-צדדי ובמכוון ללא תיאום עם הצד הפלסטיני, במקום שההישג ייזקף לזכות הזרמים המתונים בצד הפלסטיני ההישג נזקף לזכות הקיצוניים, ובראשם – חמאס. אם ישראל תשכיל לנהל מהלכים בשטח בהידברות ובשיתוף פעולה בטחוני ומדיני, וכמובן שבמסגרת הסכם עם ההנהגה הנבחרת בצד הפלסטיני, אנו בטוחים שבטחונה רק יוגבר. קסאמים נורו לעבר ישראל גם כשישבנו בתוך עזה והיישובים בגוש קטיף סבלו גם מפיגועי טרור. ומאז שיצאנו מעזה כמות הקסאמים שנורו לעבר ישראל ירדה. כמו כן, העובדה שהיציאה מעזה הייתה צעד נכון מגובה בכך שאף איש צבא או פוליטיקאי רציני לא מציע לחזור לעזה על מנת להגן על ישראל בצורה טובה יותר.

כל המימון שלכם מגיע מגורמים זרים / ממדינות אנטישמיות

שלום עכשיו מקיימת את ענייניה הכספיים בשקיפות מלאה. המימון לפעילות התנועה מגיע גם ממדינות זרות, המכונות ע"י משרד החוץ "ידידותיה הטובות של ישראל בעולם". אין אף מדינה אנטישמית ששלום עכשיו מקבלת ממנה מימון. רוב הארגונים והעמותות בישראל מקבלות תרומות מידידות ישראל ובראשם עומד צה"ל, אז אין כאן באמת נקודה חשובה, פרט לניסיון של הימין הקיצוני להסית לשנאה.

למה אתם פונים לבג"צ שיפנה התנחלויות ומאחזים?

מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית. במדינה דמוקרטית החוק מחייב את כולם, גם את הממשלה ואפילו את המתנחלים. נוצר מצב אבסורדי בשטחים בו הוקמו מאחזים בניגוד לחוק וללא אישור ממשלת ישראל והמדינה אינה אוכפת את החוק עליהם. השאלה איננה למה "שלום עכשיו" פונה לבג"צ בבקשה שיורה למדינה לאכוף את החוק; השאלה היא למה המדינה לא עושה זאת בעצמה. חשוב לציין כי סוגיית השטחים וההחלטה הגדולה לגבי סיום השליטה בשטחים, תתקבל אך ורק על-ידי הכנסת וממשלת ישראל ולא על-ידי בג"צ.

למה אתם לא מקבלים את דין הבוחר שבחר בקואליציה ימנית?

אנחנו בהחלט מכבדים את דין הבוחר, אך לצערנו אין לנו כל השפעה על הרכב הכנסת או הממשלה. אנחנו פועלים באמצעים הדמוקרטיים והחוקיים העומדים לרשותנו כדי לחייב את הממשלה והכנסת לפעול עפ"י חוק ומנסים לשכנע את הציבור הישראלי שהפתרון שאנו מציעים הוא הכרחי וחיוני. דמוקרטיה איננה רק שלטון רוב; היא גם ובעיקר שמירה על זכויות המיעוט, ובכלל זה חופש הביטוי והחופש לשכנע אחרים בדעתך. גם כשהשמאל היה בשלטון הוא כיבד ושמר על זכותם של ארגוני ימין לפעול, להפגין וכו'. זו הדמוקרטיה בתפארתה.

האם אתם מניפים את דגלי פלסטין בהפגנות?

אנחנו מניפים אך ורק את דגלי ישראל לצד דגלי השלום, אולם אין לנו שום בעיה עם אזרחים המניפים את דגלי פלסטין לצד דגלי ישראל. כל הפעילות של התנועה מכוונת למצב בו שני הדגלים יונפו זה לצד זה. אין דבר שיקדם יותר את החזון הציוני מאשר סיום הכיבוש והתכנסות המדינה לתוך גבולות ברורים ומוכרים. אנחנו נגד מדינה דו-לאומית, ולכן רוצים בהקמתה של מדינה פלסטינית.

מה יש לכם נגד מתנחלים?

אין לנו דבר נגד המתנחלים, אנחנו נאבקים במפעל ההתנחלויות. אנחנו כן שונאים את העובדה שישראל אחראית לגורלם של מיליוני פלסטינים נטולי אזרחות, ואנחנו שונאים את הניסיון למנוע הסדר מדיני באמצעות קביעת עובדות בשטח ולא בהחלטות דמוקרטיות, כגון הקמת מאחזים בלתי חוקיים. אנחנו שונאים תמונות של בתים נהרסים ושל ילדים בוכים, ואנחנו שונאים גזל של אדמות פרטיות. לכן אנחנו מתנגדים לבנייתן של ההתנחלויות ומשנבנו אנחנו מעוניינים שיורחבו כמה שפחות, כדי שכמה שפחות אנשים יפונו מביתם בבוא ההסדר המדיני המיוחל.

למה אתם מלשינים על ישראל? למה יש לכם צוות מעקב התנחלויות?

אם דיווח על מעשה הוא לא "פרסום" אלא "הלשנה", זה מעיד על כך שהמעשה הוא שלילי, לא הדיווח. אם המדינה כה גאה בהתנחלויות המתרחבות, מדוע היא מסתירה מאזרחי המדינה את המידע עליהן? האם כך נוהגת דמוקרטיה? כל המידע שאנו אוספים מפורסם ברבים ונגיש לכל מי שרוצה לקרוא ומיועד בראש ובראשונה לישראלים שהבנייה, הפיתוח וההקלות בשטחים ממומנים באמצעות כספי המיסים שלהם.

למה שנחזיר את מה ששייך לנו לפי התורה?

מדינת ישראל לא הוקמה מכוח דין תורה אלא מכוח זכותה המוסרית, משפטית והיסטורית ומכוח הכרה בין-לאומית. אנו מאמינים ששימור האופי היהודי והדמוקרטי של ישראל הוא תנאי לקיומה. המחיר שישראל תידרש לשלם על מנת להחיל את ריבונותה בכל שטחי ארץ ישראל הוא ויתור על אופייה היהודי או על אופייה הדמוקרטי – וזה מחיר שניאבק על-מנת לא להיאלץ לשלם. עם זאת, חשוב לזכור שהחלת (או אי-החלת) הריבונות הישראלית לא מוסיפה ולא מפחיתה ממידת הזיקה של העם היהודי לאותו מקום.

למה אתם רוצים לחלק את ירושלים?

דבר ראשון, ירושלים כבר מחולקת בפועל. לא רק שמשטרת ישראל ואזרחים נמנעים מלהיכנס לשכונות הפלסטיניות במזרח העיר, יתרה מכך, בתוך העיר "שאוחדה לה יחדיו" יש חומה. חשוב להפסיק לשקר לעצמנו שירושלים מאוחדת. בנוסף, בהינתן הסכם קבע עם הפלסטינים, מערב ירושלים תוכר כבירת ישראל, ומזרח ירושלים כבירת פלסטין.

ישראל הציעה הכל והפלסטינים סירבו פעם אחר פעם

ברק ואולמרט הציעו הצעות ריאליות לפלסטינים רק כשכבר היו בדרך החוצה. הצעת אהוד ברק בקמפ דיוויד אמנם הרחיקה לכת יותר מכל הצעה ישראלית שקדמה לה, אך הייתה רחוקה מכל עמדה שמנהיג פלסטיני יכול לקבל. הצעות אולמרט הוגשו בשלהי כהונתו כשהיה ברור שפרישתו מראשות הממשלה היא עניין של ימים. הפלסטינים הציעו הצעות שהיו קרובות להצעות הישראליות, ומה שנותר לנו הוא לגשר על הפערים שאינם גדולים.

לא ניתן להגיע להסכם כל עוד אין יציבות בעולם הערבי

הגעה להסכם עם הפלסטינים רק תתרום לשיפור היחסים עם העולם הערבי. ההנהגות החדשות במדינות ערב יצטרכו להתחשב יותר בדעת הקהל הקשובה לנושא הפלסטיני. הטיעון שחוסר היציבות אינו מאפשר להגיע להסכם הוא רק תירוץ בידי אלו שאינם מעוניינים לוותר על שטחים. יתרה מזאת, מדינות הליגה הערבית מאשררות מדי שנה את יוזמת השלום הערבית משנת 2002 שעדיין ממתינה לתשובתה הפורמלית של ישראל.

אין פרטנר

במשך שנים ייחלה ישראל להנהגה פלסטינית שתתנגד לטרור, שתפעל לקיום הביטחון, שתתרכז בבניית מוסדות למדינה העתידית ושתהיה מוכנה לשים קץ לסכסוך. יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), וראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, עושים בדיוק את זה כבר שנים לא מעטות. על פי סקרי דעת הקהל הנערכים בקרב הציבור הפלסטיני רוב הפלסטינים תומכים בהסכם על בסיס שתי מדינות ויתנו לו את הלגיטימציה במשאל עם או בבחירות. רק סיכוי אמיתי להסכם קבע יעמיד במבחן את הנהגת החמאס. אם לא ננצל את הפרטנר הנוכחי, עוד נתגעגע אליו.

אני בעד שתי מדינות, אבל לא עכשיו

ראשית, אין סטטוס קוו סטטי. גם השקט הביטחוני היחסי ולהנהגה הפלסטינית הנוכחית והמתונה יש תאריך תפוגה. בינתיים, ההתנחלויות ממשיכות להתרחב אל תוך שטחי המדינה הפלסטינית העתידית ומצמצמות את חלון ההזדמנויות לפתרון שתי המדינות. האיום הדמוגרפי מתקרב בצעדי ענק. לכל המתנגדים לרעיונות כמו יוזמת ז'נבה - אין אלטרנטיבה ריאלית. המשמעות של מציאת אמתלות לאי הגעה להסכם היא אחת: סכנה קיומית למפעל הציוני. הדרך היחידה לעצור את המדינה האחת ולהבטיח את עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית היא לחלק את הארץ ולהגיע להסכם עם הפלסטינים ומהר.